top of page

MERZİFON İŞ VE YAŞAM MERKEZİ

Alanda şu anda var olan Hal Binası on yıllardır merkezdeki ticari etkinliğin önemli bir odak noktası olarak kent belleğinde yer etmiştir. Arkadlı dolaşım alanları ve kentsel zemin ile kurduğu güçlü ilişki sayesinde mevcut yapı kentin ticari ve sosyo-kültürel yaşamı açısından halihazırda önemli bir yere sahiptir. Kentin tam göbeğinde, kentli hafızasının bir parçası olan, taşıt trafiğinden arınmış, tarih ile iç içe konumuyla bu arazi kent yaşamını canlandıracak işlevleri barındırmak için çok idealdir.

Merzifon İş ve Yaşam Merkezi istenilen işlevsel büyüklükleri belirlenmiş gabariye göre sağlarken işlevsel farklılıklar arasındaki mekansal ilişkiler ile birlikte mevcut kentsel yaşamı canlandırarak yakın çevredeki önemli odak noktaları ile bağlantıları oluşturan bir merkez olarak var olmalıdır.

Bu bağlamda temel tasarım stratejisi zemin kottaki kentsel yaşamın yapının tüm kotlarına yayılması fikrinden yola çıkmaktadır. Bu fikir 2 ana tasarım eylemi ile şekillenmektedir:

  • Hal Sokak'ta yoğunlaşan yaya hareketinin yapının tüm kotlarına uzanması,

  • Ofis kütlesinin bu yaya hareketini besleyen bir arka plan olarak arazinin nispeten daha az yoğun kullanımlı olan batı tarafını tanımlayan bütüncül bir mekan oluşturması.

GÖRSELLER
MERZİFON İS VE YASAM MERKEZİ
Yarışma Projesi
Merzifon, Amasya, Türkiye, 2017

İşveren: Merzifon Belediyesi

İşlev: Ofis / Ticari / Sosyal / Kültürel

Tasarım Ekibi: Onur Yüncü

Yardımcılar: Ali Ateş, Ozan Çiçek, Elif Ezgi Öztürk, Begüm Sarı, Yekta Seren, İpek Deniz Alpdoğan

Proje Alanı: 7.400 m²

Hizmetler: Tasarım

Durum: Proje

Danışmanlar: Hilmi Yüncü (Statik)

BİLGİ
bottom of page