top of page

STANDART KONUTLARDA ALTERNATİF YERLEŞİM TASARIMI

01_exterior_view1.jpg

Kentsel yaşam yoğun nüfus sonucu gittikçe artan sosyal etkileşim ile karakterini bulmaktadır. Bunun sonucu olarak, bir konut yerleşimi konforlu tekil yaşam alanları oluştururken buluşma anlarını arttırmayı hedeflemelidir. Bu proje daireleri bir araya getirirken sosyal karşılaşmalar için canlı mekanlar üretmeyi amaçlamaktadır. Her bina tipi içinde yaşayanları birbirine ve dışarıdaki kente bağlayan ortak yaşam çekirdekleri etrafında düzenlenmiştir. Bu sosyal etkileşim ve dolaşım alanının tekil apartman daireleri ile ilişkileri her bina tipinin potansiyelleri göz önünde bulundurularak şekillenmiştir. Farklı boyutlarda, farklı kullanıcı grupları için oluşturulmuş standart daire tipleri her tekil durumda, her bina tipi için farklı bir biçimde bir araya gelerek farklı bir bütünlük oluşturmaktadır. Bu süreçte, daire tipleri her bina tipinin kendi mekansal karakterine göre dönüşmektedir. Her daire boyutu için soy tip mekansal diagramın hep aynı kalmasına rağmen, daire tipleri içlerinde yer aldıkları bina tipine göre özelleşmektedir. Böylece, standart daire tipleri iç düzenleri, kent ile ilişkileri, cepheleri ve balkonları, ve komşu daireler ve ortam yaşam mekanları ile ilişkileri bağlamında kendine özgü olmaya başlamaktadır.

Kentsel Villa, Bitişik Nizam ve Galeri Binası tipleri için bina tasarımları geliştirilmiştir. Kentsel Villa, her yöndeki açıklıkları ve sınırlı sayıda daire içermesi ile kentsel çevrede yoğun fakat ferah bir yaşam olanağı sunmaktadır. Bitişik Nizam'da ise tersine iki bitişik komşu yapı bulunması açıklıkları iki karşılıklı cephe ile sınırlandırmakta, bu durumda daireler arasında dağıtılmış daha çok ortak yaşam ihtiyacı doğmaktadır. Galeri Binası'nda ise daireler, kendilerini birbirine bağlayan bir galeri mekanı boyunca düzenlendiğinden bu galeri mekanı kendiliğinden bir sosyal etkileşim mekanı olma potansiyeli taşımaktadır.

GÖRSELLER
STANDART KONUTLARDA ALTERNATİF YERLESİM TASARIMI
Uluslararası Yarışma Projesi - 2. Kategori Ödül
Ziya İmren Mimarlık ve Tolga İltir Mimarlık ile birlikte
Rusya, 2018

İşveren: Rusya Federasyonu İnşaat, Konut ve Altyapı Bakanlığı

İşlev:  Konut / Ticari / Sosyal

Tasarım Ekibi: Onur Yüncü, Ziya İmren, Tamara Nazari, Tolga İltir

Yardımcılar: Ali Ateş, Elif Ezgi Öztürk, Kübra Sönmez, Ahmet Kılınç, Barış Karasu, Çağrım Koçer, Didar Çayır, Nilay Karaköy, Hazal Gürgöze, Hatice Öz, Asena Güney, Şeyma Akcan

Proje Alanı: 20.000 m²

Hizmetler: Tasarım

Durum: Proje

BİLGİ
bottom of page