top of page

ESKİ İNGİLİZ YAĞ FABRİKASI

2020-11-22_Mersin Sunum_jpegs-43.jpg

Eski İngiliz Yağ Fabrikası, bir Akdeniz sahil kasabasında yer alan bir endüstri mirasıdır. Mersin Uluslararası Limanı yakınında bulunan bina, 1900'lü yılların başında pamuk tohumu yağı fabrikası olarak kurulmuştur. Yağ fabrikası, taş duvarları çelik bir çerçeve ile birleştiren melez yapısal sistemi ile Türkiye'de benzersizdir. Koruma projesi, kültürel etkinlikler için bir kampüs elde etmek için mekansal dönüşüm ve uyarlanabilir yeniden kullanım stratejileri geliştirirken Eski İngiliz Yağ Fabrikası'nın kapsamlı bir dokümantasyonunu ve restorasyonunu sağlamaktadır. Projenin amacı, sanayi mirasının ender ve eşsiz bir belgesi olan yağ fabrikasını korumak ve çağdaş yaşama entegre ederek kültürel değerini yeniden kazandırmaktır. Tekrarlayan ziyaret modellerini teşvik etmek için, yağ fabrikası geçici bir sergi alanı olarak yeniden yapılandırılmıştır. Projede yapıya eklenen her katta farklılaşan bir dizi platform binanın tanımladığı derin sürekli alanın olanaklarını ortaya koymaktadır.

Eski İngiliz Yağ Fabrikası anıtsal varlığıyla ziyaretçilerini karşılarken, çağdaş eklentilerin tanımladığı şeritsel mekanlar sergi alanlarını, çok amaçlı salonları, ofisleri ve bir kafeyi çevrelemektedir. Tüm sistem, Yağ Fabrikası'nda önerilen platformların bir uzantısı olarak oluşturulan yükseltilmiş bir yürüme yolu ile birbirine bağlıdır. Yapı şeritleri, sergiler, enstalasyonlar, fuarlar, kutlamalar, atölyeler vb. dahil olmak üzere çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapabilecek bir dizi açık alanı tanımlamaktadır.

GÖRSELLER
ESKİ İNGİLİZ YAG FABRİKASI
AR - MIPIM Future Projects Awards 2021 Ödülü - New and Old Kategorisi

18. Ulusal Mimarlık Ödülleri - Proje / Koruma Dalı Ödülü
ANB Mimarlık ve Stüdyo Nüve ile birlikte
Mersin, Türkiye, 2019 - 2020

İşveren: Mersin Valiliği - Adana Rölöve ve Restorasyon Müdürlüğü

İşlev:  Sergi / Kültürel / Rekreasyon / Sosyal

Tasarım Ekibi: Onur Yüncü, Kübra Sönmez Yalçınkaya, Ali Ateş (Onur Yüncü Architects) - Umut Bilgiç, Serkan Songur, Merve Çolak Gözener, Mustafa Çınar Ünal, Tuğba Varlı, Oğuz Bostancı, Ali Yasin Eginligil (ANB Architects) - Seray Türkay Coşkun, Esatcan Coşkun, Gökçe Naz Soysal (Stüdyo Nüve)

Proje Alanı: 6.000 m²

Hizmetler: Tasarım / Uygulama Projeleri

Durum: Proje

Danışmanlar: İ. Ozan Demirel (İnşaat Mühendisliği) - Nida Naycı (Tarihsel Araştırma) - A. Akın Akyol (Malzeme Analizi ve Konservasyonu) - Cihan Malgıt, Yağmur Yengüner (İnşaat Mühendisliği) - Aykut Taşlıgül, Mehmet Küçük, Hakan Filinte, Leyla Küçük, Oğuz Çınar, Gökhan Çankaya, Cem Üstekidağ (Makine Mühendisliği), Kemal Güravşar, Emrah Güravşar, Emre Karagöz, Osman Eray Çetin (Elektrik Mühendisliği)

BİLGİ
bottom of page